Film fabularny
Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2020
Premiera: 2020.10.16
Gatunek: Dramat, Thriller
Czas: 100 min.
Zwiastun
Treść:
Karolina (Katarzyna Zawadzka) pracuje w banku, jest energiczna, pewna siebie, przebojowa. Kiedy w jej ręce wpada najnowszy produkt walutowy – kredyt we frankach szwajcarskich, kobieta otrzymuje wielką szansę, żeby się wykazać. Mając pełne przyzwolenie szefa – Adama (Tomasz Karolak), bez skrupułów zaczyna namawiać klientów na najbardziej ryzykowne i niekorzystne inwestycje. Jan (Jan Frycz) jest szarą eminencją krajowej finansjery. W swoim telefonie ma kontakty do prezesów największych banków w Polsce. Jego cyniczne pomysły i decyzje, z dnia na dzień, wpływają na gospodarkę i losy setek tysięcy osób. Takich jak Artur (Rafał Zawierucha) – ambitny szef firmy IT, który, by rozwijać działalność, decyduje się na opcje walutowe. Jego wspólnikiem jest Mateusz (Antoni Królikowski), który marzy o niezależności, własnym lokum i upragnionej wyprowadzce od teściów. Choć młode małżeństwo pozostaje nieufne wobec proponowanych przez banki rozwiązań, to przyparte do muru daje się wciągnąć w finansową pułapkę. Wkrótce losy bohaterów po obu stronach barykady splotą się w pętli wstrząsających wydarzeń, których przebieg ujawni szokujący mechanizm manipulacji, żerujących na potrzebach i emocjach, ale też bezwzględną i bezduszną siłę systemu bankowego. A gdy skończą się wszystkie racjonalne rozwiązania, bohaterom pozostaną już tylko najbardziej dramatyczne wybory.
Występują:
Katarzyna Zawadzka („Listy do M. 3”, „Chce się żyć”), Antoni Królikowski („Polityka”, „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”, „Miasto 44”), Magdalena Lamparska („1800 gramów”, „Porady na zdrady”), Tomasz Karolak (seria „Planeta Singli”, „7 uczuć”, „Narzeczony na niby”), Jan Frycz („Psy 3. W imię zasad”, „Kurier”, „Legiony”), Małgorzata Kożuchowska („Proceder”, „Plagi Breslau”, „Listy do M. 2”), Rafał Zawierucha („Orzeł. Ostatni patrol”, „Pewnego razu w Hollywood”), Marcin Bosak („Polityka”, „Zabawa zabawa”, „Pokot”), Maciej Nawrocki („Obywatel Jones”, „Fotograf”), Ewa Kasprzyk („Solid Gold”, „Polityka”, „Miszmasz, czyli kogel-mogel 3”), Mariusz Bonaszewski („Kurier”, „Autsajder”, „Powidoki”), Przemysław Bluszcz („Czarny Mercedes”, „Konwój”, „Jeziorak”)
Reżyseria: Marcin Ziębiński
Scenariusz: Adam Guz, Piotr Starzak
Zdjęcia: Dominik Danilczyk
Dźwięk: Leszek Freund
Scenografia: Joanna Viktoria Kolska
Montaż: Paweł Sitkiewicz
Muzyka: Rafał Kulczycki
Kierownictwo produkcji: Elżbieta Majdosz
Dystrybucja: Kino Świat
Produkcja utworu audiowizualnego jest realizowana z dotacji celowej z budżetu państwa przeznaczonej na wsparcie produkcji audiowizualnej.
Film fabularny
Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2018
Premiera: 2018.12.25
Gatunek: Komedia romantyczna
Czas: 79 min.
Zwiastun
Teledysk
Treść:
Odnosząca sukcesy bizneswoman – Natalia (Maria Dębska) nie ma szczęścia w miłości i z powodu pecha nie lubi poddawać się romantycznym uniesieniom. Wszystko zmienia się, gdy pewnego dnia staje się świadkiem zawarcia niezwykłego zakładu. Jej najlepszy przyjaciel i partner w interesach – Piotr (Mikołaj Roznerski) oraz jego piękna narzeczona – Weronika (Barbara Kurdej-Szatan) zakładają się o to, że Natalia przez trzy miesiące z nikim się nie zwiąże i w nikim się nie zakocha. Chcąc odegrać się na znajomych, bohaterka daje się wciągać w romantyczną intrygę. W konsekwencji ląduje w ramionach amanta z branży komputerowej – Adama (Krzysztof Czeczot). Ich romans, choć początkowo udawany, nieoczekiwanie przeradza się w coś więcej. Tymczasem odliczający dni do własnego ślubu Piotr zaczyna rozumieć, że być może z Natalią wiązało go coś więcej niż przyjaźń i wspólny biznes…
Występują:
Maria Dębska („Moje córki krowy”, „Cicha noc”, „W rytmie serca”), Mikołaj Roznerski („Porady na zdrady”, „7 rzeczy, których nie wiecie o facetach”, „M jak miłość”), Krzysztof Czeczot („Porady na zdrady”, „Gotowi na wszystko. Exterminator”, „Volta”), Barbara Kurdej-Szatan („Dzień dobry, kocham cię!”, „Wkręceni 2”, „Narzeczony na niby”), Anna Prus („Dzień dobry, kocham cię!””, „Ja wam pokażę!”), Michał Koterski („Dzień świra”, „Porady na zdrady”, „Śniadanie do łóżka”), Tomasz Karolak („Listy do M.”, „Planeta Singli”, „7 uczuć”), Anna Dereszowska („Porady na zdrady”, „Lejdis”, „Dzień dobry, kocham cię!”), Krystyna Tkacz („Dzień świra”, „Randka w ciemno”, „Pokaż kotku, co masz w środku”), Jan Frycz („Och, Karol 2”, „Wyjazd integracyjny”, „To nie tak jak myślisz, kotku”), Julia Kostow („Planeta Singli”, „Narzeczony na niby”, „Leśniczówka”)
Reżyseria: Ryszard Zatorski
Scenariusz: Ryszard Zatorski, Joanna Wilczewska
Zdjęcia: Tomasz Dobrowolski
Dźwięk: Mirosław Makowski
Scenografia: Marcelina Początek-Kunikowska
Montaż: Zbigniew Niciński
Muzyka: Rafał Kulczycki
Kierownictwo produkcji: Piotr Piotrowski
Dystrybucja: Kino Świat
Film fabularny
Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2017
Premiera: 2017.02.24
Gatunek: Komedia romantyczna
Czas: 96 min.
Zwiastun
Teledysk
Treść:
Zdradzona w dniu ślubu Kalina (Magdalena Lamparska) i porzucona przez chłopaka Fretka (Anna Dereszowska), rozkręcają nietypowy biznes, który raz na zawsze ma rozwiązać problemy z męską wiernością. Postanawiają pomagać kobietom i na zlecenie testować lojalność ich partnerów.
Występują:
Magdalena Lamparska (Kalina), Anna Dereszowska (Fretka), Mikołaj Roznerski (Maciej), Krzysztof Czeczot (Antek), Weronika Rosati (Beata), Tomasz Karolak (Tymek), Maria Pakulnis (matka Antka), Michał Koterski (Trener)
Reżyseria: Ryszard Zatorski
Scenariusz: Ryszard Zatorski, Joanna Wilczewska
Zdjęcia: Kamil Płocki
Dźwięk: Jerzy Murawski
Scenografia: Marcelina Początek-Kunikowska, Aleksandra Chorążyczewska
Montaż: Zbigniew Niciński
Muzyka: Rafał Kulczycki
Kierownictwo produkcji: Wojciech Widelski
Dystrybucja: Kino Świat
Film fabularny
Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2014
Premiera: 2014.11.07
Gatunek: Komedia romantyczna
Czas: 92 min.
Zwiastun
Teledysk
Treść:
„Dzień dobry kocham cię” to przezabawna i pełna zaskakujących zwrotów akcji historia dwójki trzydziestolatków, których losy śledzimy od ich przypadkowego spotkania, niespodziewanego rozstania, przez żmudne, wzajemne poszukiwania w dżungli wielkiego miasta, aż do przewrotnego finału. W roli głównej debiutuje obecnie „najpopularniejsza polska blondynka”, Barbara Kurdej-Szatan. Partneruje jej Aleksy Komorowski – przystojny, wysportowany lekarz jednej z prywatnych warszawskich klinik.
Występują:
Barbara Kurdej-Szatan (Basia), Aleksy Komorowski (Szymon), Olga Bołądź (Paula), Paweł Domagała (Lucek), Łukasz Garlicki (Leon), Maciej Musiał (Iwo), Weronika Książkiewicz (Pati), Anna Dereszowska (Tamara), Dorota Pomykała (Zofia Gec), Marian Dziędziel (Władysław Gec), Jacek Fedorowicz (Dziadek Pauli), Krystyna Mazurówna (Babcia Pauli), Anna Prus (Recepcjonistka Agata)
Reżyseria: Ryszard Zatorski
Scenariusz: Ryszard Zatorski, Joanna Wilczewska
Zdjęcia: Tomasz Dobrowolski
Dźwięk: Mirosław Makowski
Scenografia: Marcelina Początek-Kunikowska, Aleksandra Chorążyczewska
Montaż: Zbigniew Niciński
Muzyka: Rafał Kulczycki
Kierownictwo produkcji: Wojciech Widelski
Dystrybucja: Kino Świat
Nagrody:
2014. Srebrny Bilet, Nagroda Stowarzyszenia „Kina Polskie”
Film fabularny
Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2013
Premiera: 2013.01.25
Gatunek: Komedia kryminalna
Czas: 103 min.
Zwiastun
Teledysk
oglądaj na Cda.pl
Treść:
Nieśmiały Albert szuka miłości w Internecie Surfując w sieci natrafia na równie spragnioną bliskości Barbarę. Oboje przyjmują podobną strategię – ona podaje się za tajemniczą Simonę, on za przystojnego francuskiego amanta. Gdy wreszcie umawiają się na spotkanie w realu, kontynuują maskaradę, wysyłając na randkę atrakcyjnych zastępców. W efekcie wszyscy trafiają do hotelu, w którym grasuje groteskowa szajka przestępców, polująca na bezcenną kolekcję diamentów. W intrydze pełnej omyłek nikt nie wie, kto jest podejrzany, a kto zakochany. Tu nawet zakochanymi zostaje się z przypadku. Wraz z inteligentem i romantyczką w ciąg nieprawdopodobnych zdarzeń miłosno-kryminalnych zostaną wplątani femme fatale, rabuś, oszust i kierownik-służbista.
Występują:
Bartłomiej Kasprzykowski (Albert), Sonia Bohosiewicz (Barbara), Weronika Książkiewicz (Ludka), Rafał Królikowski (Alex/Oleg), Rafał Rutkowski (Sasza), Jerzy Schejbal (Ojciec), Marek Ślosarski (Kierownik), Krzysztof Kiersznowski (Blondyn), Arkadiusz Janiczek (Brunet), Katarzyna Figura (Czterdziestka), Jolanta Mielech (Bożena), Sławomir Orzechowski (Gawroński), Nam Bui Ngoc (Kitajec), Sławomir Zapała (Wiktor).
Reżyseria: Sławomir Kryński
Scenariusz: Sławomir Kryński
Zdjęcia: Waldemar Szmidt
Dźwięk: Mirosław Makowski
Scenografia:Wojciech Żogała
Montaż: Zbigniew Niciński
Muzyka: Grzegorz Daroń
Kierownictwo produkcji: Piotr Śnieg
Dystrybucja: Forum Film Poland
Film fabularny
Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2010
Premiera: 2010.11.10
Gatunek: Komedia
Czas: 85 min.
Zwiastun
Treść:
Opowieść o zdolnym, choć pechowym kucharzu Piotrze (Tomasz Karolak), który ku swojemu zaskoczeniu trafia na okładkę poczytnego magazynu i z dnia na dzień zostaje celebrytą. Sesja zdjęciowa przynosi mu sławę i… miłość. Piotr zakochuje się bez pamięci w ponętnej stylistce Marcie (Małgorzata Socha), jednak jego była narzeczona Ewa (Iza Kuna) – szefowa działu mody magazynu i przełożona Marty – jest gotowa na wszystko, aby odzyskać względy utalentowanego eks-faceta. Piotra z kolejnych opresji wyciąga jego niezawodny kumpel Konrad (Piotr Adamczyk) – koneser japońskiej kuchni i japońskich kobiet.
Występują:
Obsada aktorska: Tomasz Karolak (Piotr), Piotr Adamczyk (Konrad), Małgorzata Socha (Marta), Iza Kuna (Ewa), Wojciech Solarz(Bartek), Iwona Bielska (Matka Bartka), Krzysztof Kiersznowski (Ludwik), Michał Koterski (Zbig), Mirosław Zbrojewicz (Właściciel), Tomasz Sapryk (Redaktor Janicki), Kuba Stoiński (Kuba)
Reżyseria: Krzysztof Lang
Scenariusz: Hanna Węsierska, Krzysztof Lang,
Nowela filmowa: Paweł Mossakowski
Zdjęcia: Tomasz Naumiuk
Dźwięk: Piotr Lasota, Henryk Zastróżny
Scenografia: Katarzyna Hencz
Montaż: Zbigniew Niciński
Muzyka: Grzegorz Daroń
Kierownictwo produkcji: Piotr Śnieg
Dystrybucja: Kino Świat
Nagrody:
2010. Platynowy Bilet, Nagroda Stowarzyszenia „Kina Polskie”;
2011. Złoty Granat na XIV Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu
Film fabularny
Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2008
Premiera: 2008. 11. 14
Gatunek: Komedia
Czas: 97 min.
Zwiastun
Teledysk
oglądaj na Cda.pl
Treść:
Wielowątkowa historia uwikłanych w niespodziewany splot wydarzeń uczestników zjazdu lekarzy, który odbywa się w ekskluzywnym hotelu nad morzem. Lawina wydarzeń wciąga po kolei wszystkich bohaterów, a swoista „parada oszustów” wydaje się nie mieć końca.
Występują:
Katarzyna Figura (Maria Morawska), Jan Frycz (doktor Filip Morawski), Jacek Borusiński (Bazyl, asystent profesora), Tomasz Kot (Boguś, kochanek Morawskiej), Małgorzata Buczkowska (Dominika, kochanka Morawskiego), Sławomir Orzechowski (kierownik hotelu), Michał Bajor (Żmijewski), Jerzy Schejbal (Williamson, ojciec Jane), Małgorzata Kocik (Jane, narzeczona Bazyla), Ryszard Barycz (profesor Gaszyński)
Reżyseria: Sławomir Kryński
Scenariusz: Sławomir Kryński
Zdjęcia: Waldemar Szmidt
Dźwięk: Michał Kosterkiewicz, Dorota Traczyk, Adam Wilk
Scenografia: Wojciech Żogała
Montaż: Zbigniew Niciński
Muzyka: Maciej Zieliński
Kierownictwo produkcji: Piotr Śnieg
Dystrybucja: Kino Świat
Nagrody filmowe:
- 2008 – Platynowy Bilet, Nagroda Stowarzyszenia „Kina Polskie”
- 2009 – Srebrny Granat na XII Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu
Film fabularny
Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2004
Premiera: 2005. 03. 11
Czas: 96 min.
Zwiastun: „Trzeci.mov” (typ QuickTime – 11 MB)
oglądaj na Cda.pl
Treść:
Paweł i Ewa są typowymi przedstawicielami tej części młodego pokolenia, która bez kompleksów realizuje swoje ambicje: on /Jacek Poniedziałek/ jest oddany bez reszty swojej pracy, pragmatyczny i ciągle żądny sukcesu; ona /Magdalena Cielecka/, kobieta atrakcyjna, inteligentna, jest zmęczona rolą partnerki życiowej „człowieka sukcesu”. Poznajemy ich, gdy spędzają na jachcie wymarzone wakacje, które miały być szansą na ponowne zbliżenie. Wtedy w ich życiu pojawia się dojrzały mężczyzna /Marek Kondrat/. Bogactwo jego doświadczeń przeważa nad cynizmem i rozgoryczeniem. Jego obecność skłania Pawła i Ewę do zastanowienia się nad swoim związkiem. Nieznajomy nosi też własną tajemnicę, której odsłonięcie stanowi zaskakujące zakończenie filmu i nadaje tej historii nowy wymiar…
Występują:
Marek Kondrat (Stary), Magdalena Cielecka (Ewa), Jacek Poniedziałek (Paweł) oraz Edyta Olszówka, Rafał Królikowski, Paweł Królikowski, Jacek Braciak
Reżyseria: Jan Hryniak
Scenariusz: Wojciech Zimiński
Zdjęcia: Marek Rajca
Dźwięk: Piotr Domaradzki
Montaż: Jarosław Barzan
Muzyka: Wojciech Waglewski
Współpraca muzyczna: Piotr Waglewski, Mateusz Pospieszalski
Kierownictwo produkcji: Piotr Śnieg
Dystrybucja: Kino Świat
Nagrody filmowe:
- 2005 – Marek Kondrat Viareggio (MFF) – „Platinium Award ” dla najlepszego aktora
- 2005 – Jan Hryniak Toruń (Lato Filmów) – Nagroda Publiczności
- 2006 – Piotr Domaradzki Orzeł, Polska Nagroda Filmowa (nominacja) w kategorii: najlepszy dźwięk; za rok2005
- 2006 – Jan Hryniak Pecs (Festival of the Young Film) – Nagroda Jury Studenckiego
Film fabularny
Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2003
Premiera: 2003. 06. 13
Czas: 87 min.
Zwiastun: „Gabi.mpg” (Windows Media Player – 6,7 MB)
oglądaj na Cda.pl
Treść:
Współczesna historia miłości dojrzewającej nastolatki do trzydziestoletniego mężczyzny.
Gabi, niepokorna szesnastolatka, zakochana w starszym od siebie dziennikarzu, nie potrafi wyrazić swoich uczuć. Pewnego dnia przebiera się by udawać kogoś, kim nie jest. Od tego momentu, niecodzienne wypadki nabierają szalonego tempa, a Gabi staje przed ważnymi decyzjami dla jej przyszłości.
Występują:
Andrzej Chyra (Borys), Marta Chodorowska (Gabi), Magdalena Cielecka (Baśka, dziewczyna Borysa), Krzysztof Globisz (Michał, redaktor naczelny), Jan Frycz (biznesmen), Gabriela Kownacka (aktorka), Alicja Jachiewicz (pianistka Maria Egier), Joanna Jabłczyńska (Gośka, siostra Gabi), Antonina Federowicz (Monika, siostra Gabi), Teresa Szmigielówna (pani Zofia, matka biznesmena), Piotr Borowski (mechanik, kochanek aktorki), Ireneusz Kozioł (dresiarz), Wiesław Cichy (dresiarz), Henryk Gołębiewski (dozorca kortów tenisowych), Michał Breitenwald (tenisista), Piotr Najsztub
Reżyseria: Roland Rowiński
Scenariusz: Małgorzata Owsiany, Roland Rowiński
Zdjęcia: Marian Prokop
Scenografia: Joanna Doroszkiewicz
Dźwięk: Robert Buczkowski
Montaż: Jarosław Kamiński
Muzyka: Alchemik (zespół), Grzegorz Piotrowski
Kierownictwo produkcji: Piotr Śnieg
Dystrybucja: Kino Świat
Film fabularny
Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2001
Premiera: 2001. 02. 09
Gatunek: Film sensacyjny
Czas: 89 min.
oglądaj na Cda.pl
Treść:
Lato 1997. Na niemiecko-polskiej granicy staje mercedes 500 SL. W środku siedzi dwóch mężczyzn około czterdziestki. Wyglądają na niemieckich seksturystów, pragnących zakosztować polskich dziewcząt. Czy są nimi w istocie? Już wkrótce przekonają się o tym trójmiejscy gangsterzy, próbujący ukraść im samochód. Alex i Andre przyjechali do Polski na urlop, ale i do pracy: trzeba odzyskać zagarnięty przez polskich mafiosów towar i ukarać winnych. Ale dla obu wyjazd do Polski to powrót w rodzinne strony. Pojawiają się sentymenty, na jakie nie ma zazwyczaj miejsca w ich profesji. Podobnie, jak nie ma miejsca na zmęczenie i miłość – nawet gdyby było to pierwsze szczere uczucie w życiu.
Występują:
Bogusław Linda (Alex, zawodowy morderca), Mirosław Baka (Andre, zakonspirowany agent sekcji narkotykowej niemieckiej policji), Aleksandra Nieśpielak (Ola, dziewczyna „Wieśka”), Julia Rzepecka (Iwona), Krzysztof Pieczyński („Wiesiek”, szef sopockiej mafii)
Reżyseria: Władysław Pasikowski
Scenariusz: Władysław Pasikowski
Zdjęcia: Paweł Edelman
Scenografia: Sławomir Witczak
Dźwięk: Jan Freda
Montaż: Wanda Zeman
Muzyka: Tomasz Stańko, Tomasz Lipiński (piosenki)
Kierownictwo produkcji: Piotr Śnieg
Dystrybucja: ITI Cinema
Film fabularny
Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2000
Premiera: 2001. 05. 25
Gatunek: Thriller
Czas: 89 min.
oglądaj na Cda.pl
Treść:
Młode małżeństwo, Iza i Sławek, zbacza z leśnej drogi z myślą o sam na sam w samochodzie. Jednak wóz psuje się, w dodatku tuż obok pojawia się milczący nieznajomy. Sławek zostaje w lesie, kobieta udaje się na pobliski przystanek PKS, by pojechać do miasta. Zatrzymuje „okazję”. Terenowym wozem jadą czterej młodzi mężczyźni. Wkrótce okazuje się, że są to gangsterzy, którzy świętują wyjście z więzienia jednego z nich – Dzikiego. Iza, atrakcyjna blondynka, ma stać się elementem tej „zabawy”. Tymczasem zaniepokojony Sławek usiłuje zainteresować policję zniknięciem żony. Nieformalnej pomocy udziela mu Komisarz. Gangsterzy wraz z Izą zatrzymują się w domku rekreacyjnym nad jeziorem w tytułowej „strefie ciszy”. Urządzają tam suto zakrapianą alkoholem balangę. Upokorzona Iza musi walczyć o przetrwanie. Pewną szansą mogą stać się dla niej zaistniałe między Dzikim a resztą grupy antagonizmy, a zwłaszcza spór pomiędzy nim a przypominającym wyglądem legalnego biznesmena Leonem – spór dotyczący podziału łupu z dawnego skoku…
Występują:
Edyta Olszówka (Iza), Robert Gonera („Dziki”), Szymon Bobrowski (Sławek, mąż Izy), Przemysław Sadowski („Francuz”), Dariusz Kowalski (Leon), Leon Charewicz (komisarz), Kacper Kuszewski („Mały”, brat „Dzikiego”)
Reżyseria: Krzysztof Lang
Scenariusz: Marek Kreutz, Krzysztof Lang
Zdjęcia: Bartosz Prokopowicz
Scenografia: Jacek Turewicz
Dźwięk: Bartosz Putkiewicz
Montaż: Marcin „Kot” Bastkowski
Muzyka: Wojciech Waglewski
Kierownictwo produkcji: Piotr Śnieg
Dystrybucja: ITI Cinema
Film fabularny
Produkcja: Polska
Rok produkcji: 1999
Premiera: 2002. 11. 12
Czas: 91 min.
oglądaj na Cda.pl
Treść:
Czterech bohaterów (Arek, Panicz, Lalka, Marcel) staje przed dylematem: albo dorobią się czegoś natychmiast, kradnąc na różne sposoby, albo do końca życia nie będą mieli nic, ale pozostaną uczciwymi ludźmi. Ich potrzeba materialnego sukcesu jest tak wielka, że wszelkie moralne hamulce przestają mieć jakiekolwiek znaczenie. Uczciwość jest dla nich synonimem biedy, a złodziejska eskapada rodzajem przygody.
Występują:
Marcin Dorociński (Arek Bilski), Maciej Stuhr (Sławek Wielchowski „Panicz”), Jerzy Trela (ojciec Arka), Beata Tyszkiewicz („Ruska”, dyrektorka szkoły), Borys Jaźnicki („Lalka”), Bartosz Żukowski („Mucha”), Zina Kerste (Renata), Aleksandra Nieśpielak (Joanna)
Reżyseria: Wojciech Nowak
Scenariusz: Wojciech Nowak
Zdjęcia: Bartosz Prokopowicz
Scenografia: Andrzej Przedworski
Dźwięk: Bartosz Putkiewicz
Montaż: Norbert Zbigniew Mędlewski, Jerzy Gałek
Kierownictwo produkcji: Piotr Śnieg
Film fabularny
Produkcja: Polska
Rok produkcji: 1998
Premiera: 1998. 11. 20
Czas: 99 min.
oglądaj na Cda.pl
Treść:
„Historia kina w Popielawach” opowiada historię wynalezienia pierwszej kinomaszyny i losy ludzi z nią związanych. Kinomaszynę buduje w 1863 roku kowal z Popielaw Józef Andryszek I. Potem ginie w Powstaniu Styczniowym.
Dzięki kolejnym pokoleniom kowali Andryszków urządzenie przechowywane jest w dobrym stanie aż do lat 60-tych naszego wieku. Któregoś dnia płonie w pożarze. Od tej chwili najmłodszy z Andryszków, 12-letni Szustek, próbuje odbudować kinomaszynę. Napotyka jednak na nieoczekiwany opór własnego ojca. Konflikt rozwija się dramatycznie. Doprowadza do zerwania więzi emocjonalnej między ojcem a synem. Co jest przyczyną?
Odpowiedź na to pytanie odkrywamy z fragmentów wydarzeń zapisywanych w pamiętniku przez Staszka, przyjaciela Szustka. Jest to zapis innej już historii kina w Popielawach, wypełnionej mozołem i udręką. W tej historii zdarza się też miłość. I w gruncie rzeczy to ona jest najważniejsza.
Występują:
Krzysztof Majchrzak (Józef Andryszek V), Bartosz Opania (Józef Andryszek I), Grażyna Błęcka-Kolska (Chanutka V), Michał Jasiński (Szustek), Tomasz Krysiak (Staszek), Franciszek Pieczka (Wujo Janek), Mariusz Saniternik (Kulawik), Joanna Pierzak (Chanutka I), Izabella Bukowska (Jagoda), Maria Gładkowska (dziedziczka), Jan Nowicki (dziedzic)
Scenariusz: Jan Jakub Kolski
Zdjęcia: Krzysztof Ptak
Scenografia: Wojciech Saloni-Marczewski
Dźwięk: Andrzej Żabicki
Montaż: Ewa Pakulska
Muzyka: Zygmunt Konieczny
Kierownictwo produkcji: Piotr Śnieg
Nagrody filmowe:
- 1998 – Jan Jakub Kolski Łagów (Lubuskie Lato Filmowe)-Brązowe Grono
- 1998 – Jan Jakub Kolski Gdynia (do 1986 Gdańsk) (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Grand Prix (Wielka Nagroda Jury „Złote Lwy”)
- 1998 – Kazimierz Rozwałka Gdynia (do 1986 Gdańsk) (FPFF)-nagroda dla producenta
- 1998 – Krzysztof Majchrzak Gdynia (do 1986 Gdańsk) (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-nagroda za pierwszoplanową rolę męską
- 1998 – Jan Jakub Kolski Gdynia (do 1986 Gdańsk) (FPFF)-nagroda Kin Studyjnych
- 1998 – Jan Jakub Kolski Syrenka Warszawska (nagroda Klubu Krytyki Filmowej SDP)-w kategorii filmu fabularnego za konsekwencję w kreowaniu własnej poetyckiej rzeczywistości, za artyzm w sposobie przeżywania przeszłości, tradycji, za refleksyjny i ciepły stosunek do świata
- 1999 – Krzysztof Majchrzak Słupca k. Konina (Przegląd Filmowy „Prowincjonalia”)-nagroda aktorska przyznawana przez publiczność
- 1999 – Zygmunt Konieczny Słupca k. Konina (Przegląd Filmowy „Prowincjonalia”)-Złoty Jańcio (nagroda główna) nagroda organizatorów
- 1999 – Jan Jakub Kolski Złota Kaczka (przyznawana przez pismo „Film”) w kategorii: najlepszy film polski; za rok 1998; przyznana 26.04.1999
- 1999 – Orzeł, Polska Nagroda Filmowa w kategorii: najlepszy film; za rok 1998
- 1999 – Krzysztof Ptak Orzeł, Polska Nagroda Filmowa w kategorii: najlepsze zdjęcia; za rok 1998
- 1999 – Zygmunt Konieczny Orzeł, Polska Nagroda Filmowa w kategorii: najlepsza muzyka; za rok 1998
- 1999 – Ewa Pakulska Orzeł, Polska Nagroda Filmowa w kategorii: najlepszy montaż (przyznana pośmiertnie); za rok 1998
- 1999 – Jan Jakub Kolski Orzeł, Polska Nagroda Filmowa (nominacja) w kategorii: najlepsza reżyseria; za rok 1998
- 1999 – Jan Jakub Kolski Orzeł, Polska Nagroda Filmowa (nominacja) w kategorii: najlepszy scenariusz; za rok 1998
- 1999 – Wojciech Saloni-Marczewski Orzeł, Polska Nagroda Filmowa (nominacja) w kategorii: najlepsza scenografia; za rok 1998
- 1999 – Andrzej Żabicki Orzeł, Polska Nagroda Filmowa (nominacja) w kategorii: najlepszy dźwięk; za rok 1998
- 1999 – Kazimierz Rozwałka Orzeł, Polska Nagroda Filmowa (nominacja) w kategorii: najlepszy producent; za rok 1998
- 1999 – Bartosz Opania Orzeł, Polska Nagroda Filmowa (nominacja) w kategorii: najlepsza rola męska; za rok 1998
- 1999 – Jan Jakub Kolski Tarnów (Tarnowska Nagroda Filmowa)-Srebrna Statuetka Leliwity – Nagroda Specjalna
- 1999 – Jan Jakub Kolski Rosja (MFF „Złoty Rycerz”)-Srebrny Rycerz festiwal odbył się w Moskwie
- 1999 – Jan Jakub Kolski Triest (MFF)-Nagroda Główna
- 1999 – Jan Jakub Kolski Genewa (Międzynarodowe Spotkanie Kina i Telewizji-Kino Pełnoekranowe)-Grand Prix
Film fabularny
Produkcja: Polska
Rok produkcji: 1997
Premiera: 1998. 02. 27
Gatunek: Film obyczajowy, Film sensacyjny
Czas: 79 min.
oglądaj na Cda.pl
Treść:
Dwaj bracia, Piotr i Paweł, po śmierci rodziców rozdzieleni i wychowani w różnych środowiskach – spotykają się w odziedziczonym domu. Starszy, Paweł, zrobił karierę, ma pieniądze, atrakcyjną narzeczoną. Młodszy po raz kolejny uciekł z domu poprawczego, a jego życie to pasmo porażek. Nadzieja na ułożenie stosunków między braćmi, na odnalezienie wspólnego języka i być może uratowanie Piotra pryska, gdy w domu pojawiają się obcy – młodzi, zdesperowani przestępcy, poszukiwani przez policję. Od tej chwili wypadki toczą się w zawrotnym tempie i przybierają dramatyczny dla bohaterów obrót. W finale wysoką cenę płacą wszyscy – także Magda, przyszła żona Pawła.
Występują:
Artur Żmijewski (Paweł), Renata Dancewicz (Magda, dziewczyna Pawła), Rafał Maćkowiak (Piotr „Czacha”, brat Pawła), Arkadiusz Walkowiak („Bodo”), Wojciech Czarny („Siara”), Karol Wałkowski („Niemowa”), January Brunov (policjant), Cezary Żak (policjant)
Reżyseria: Marcin Ziębiński
Scenariusz: Wojciech Zimiński
Zdjęcia: Łukasz Kośmicki
Scenografia: Arkadiusz Kośmider
Dźwięk: Norbert Zbigniew Mędlewski
Montaż: Ewa Pakulska
Muzyka: Paweł Betley
Kierownictwo produkcji: Piotr Śnieg
Nagrody filmowe:
- 1999 – Łukasz Kośmicki Orzeł, Polska Nagroda Filmowa (nominacja) w kategorii: najlepsze zdjęcia; za rok 1998
Film fabularny
Tytuł polski: NIEMCY
Produkcja: Polska, USA
Rok produkcji: 1996
Premiera: 1997. 05. 09
Język: angielski
Czas: 106 min.
oglądaj na Cda.pl
Treść:
Niemcy, 1943. Akcja filmu rozgrywa się w dniu, w którym ma się odbyć uroczystość 40-lecia pracy naukowej wybitnego biologa profesora Sonnenbrucha. Uroczystość jest okazją do spotkania całej rodziny Sonnenbruchów, której członków dzielą postawy wobec faszyzmu i nacjonalizmu. Sonnenbruch przyjął postawę izolacji wobec totalitaryzmu. Jegożona, Berta, jest zawziętą nacjonalistką. Chorobliwą nacjonalistką jest Liesel, wdowa po ich synie, który zginął pod Stalingradem i która straciła dwoje dzieci w bombardowaniu. Z Norwegii przyjeżdża syn Wili, sadystyczny oficer SS, a z występów w niemieckich garnizonach we Francji – córka Ruth, podrzędna aktorka, obojętna wobec polityki. Dołącza do nich Hoppe, od wielu lat związany z domem Sonnenbruchów, teraz policjant w Polsce, posłuszny wykonawca rozkazów. W tym samym czasie z obozu pracy ucieka Joachim Peters, były asystent profesora i jego przyjaciel. Kompletnie wyczerpany, przybywa do domu Sonnenbruchów, prosząc o schronienie na jedną noc. Jego pojawienie się wywołuje konflikt między członkami rodziny. Rozwój wydarzeń prowadzi do tragicznego rozwiązania wewnętrznego dramatu profesora.
Występują:
Per Oscarsson (profesor Walter Sonnenbruch), Matthew Sullivan (Joachim Peters, były asystent Sonnenbrucha), Vivian Schilling (Ruth Sonnenbruch, córka profesora), Scott Cleverdon (untersturmfuhrer Willi Sonnenbruch, syn profesora), Beata Tyszkiewicz (Berta Sonnenbruch, żona profesora), Peter Thoemke (żandarm Hans Hoppe, były służący Sonnenbruchów), Mark Folger (Gluck, sekretarz NSDAP na uniwersytecie w Getyndze, organizator obchodów), Beth Tegarden (Liesel Sonnenbruch, synowa profesora), Teresa Budzisz-Krzyżanowska (pani Adela Soerensen, matka zabitego Norwega), Wojciech Siemion (Juryś, polski chłop rozmawiający z Hoppem), Katarzyna Figura (Marika, kochanka Willi’ego Sonnenbrucha), Eric Parkinson (Klaus, kochanek Ruth Sonnenbruch), Edward Żentara (Tourterelle, właściciel hotelu we Francji), Wiktoria Padlewska (Fanchette, pracownica hotelu we Francji, bratanica Tourterelle, córka wieszanego), Jan Prochyra (Schultz), Cezary Żak (oficer gestapo)
Reżyseria: Zbigniew Kamiński
Scenariusz: Zbigniew Kamiński
Zdjęcia: Zbigniew Wichłacz
Scenografia: Tadeusz Kosarewicz
Dźwięk: Ryszard Patkowski
Muzyka: Maciej Zieliński
Nagrody filmowe:
- 1996 – Beata Tyszkiewicz Gdynia (do 1986 Gdańsk) (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) – nagroda za drugoplanową rolę kobiecą
Film fabularny
Produkcja: Polska
Rok produkcji: 1995
Premiera: 1996. 04. 26
Gatunek: Komedia
Czas: 101 min.
oglądaj na Cda.pl
Treść:
Baśń filmowa, której akcja toczy się współcześnie. Stary człowiek, który walczył w legionach Piłsudskiego, chciałby przed śmiercią ożenić swego syna. Ten jednak zajęty jest eksperymentami agrobiologicznymi – i nie zwraca uwagi na dziewczyny. Sytuacja zmieni się, gdy w okolicy zamieszka piękna nauczycielka.
Występują:
Bronisław Pawlik (Jakubek Szewczyk), Franciszek Pieczka (Kotek), Wiesław Gołas (Ignatko), Witold Pyrkosz (Gniewisz), Grażyna Błęcka-Kolska (Marianna), Wojciech Malajkat (Janeczek, syn Jakubka), Michał Pawlicki (Święty Piotr), Bogusław Sochnacki (Pan Komendant), Anna Majcher (Hanka), Dariusz Siatkowski (Iwanek, narzeczony Hanki), Andrzej Grabowski (Starszyna), Mikołaj Grabowski (Diabeł), Agnieszka Michalska (Aneczka „Brzózka”, ukochana Jakubka), Paweł Siedlik (dziennikarz Mędlewski), Adam Kamień (młody Jakubek), Henryk Niebudek (Anioł), Anna Maria Jopek (piosenkarka na zabawie; nie występuje w czołówce)
Reżyseria: Jan Jakub Kolski
Scenariusz: Jan Jakub Kolski
Zdjęcia: Piotr Lenar
Scenografia: Wojciech Saloni-Marczewski
Dźwięk: Norbert Zbigniew Mędlewski
Montaż: Ewa Pakulska
Muzyka: Waldemar Wróblewski
Kierownictwo produkcji: Kazimierz Rozwałka
Film fabularny
Produkcja: Polska
Rok produkcji: 1994
Premiera: 1994. 01. 14
Gatunek: Komedia, Melodramat
Czas: 91 min.
oglądaj na Cda.pl
Treść:
Jacek jest młodym skrzypkiem, który kocha się w ślicznej Ani. Matka dziewczyny jest jednak przeciwna temu związkowi, postanawia więc wywieźć dziewczynę za granicę. Jacek rzuca się na autobus, w którym jedzie Ania i traci przytomność. We śnie przeżywa niesamowite przygody.
Występują:
Grzegorz Damięcki (Jacek), Magdalena Wójcik (Ania), Magdalena Zawadzka (matka Ani), Gustaw Holoubek (profesor Ani i Jacka; we śnie Święty Piotr), Sławomir Orzechowski (polityk Puś), Janusz Michałowski (strażak na wieży Kościoła Mariackiego w Krakowie), Radosław Pazura (Olo, przyjaciel Jacka), Andrzej Grabarczyk (taksówkarz), Omar Sangare (przedstawiciel firmy; we śnie Afrykańczyk), Bogdan Szcześniak (ksiądz), Krzysztof Stelmaszyk (właściwiel jeepa; we śnie adorator Ani), Magdalena Warzecha (policjantka Patrycja Pyś), Ewa Gawryluk (ruda pielęgniarka; we śnie Ruda), Eliza Sroka (Cyganka), Renata Dancewicz (pielęgniarka; we śnie Brunetka), Dariusz Odija (szef ochrony lotniska), Mirosław Zbrojewicz (ochroniarz na lotnisku), Paweł Iwanicki (perkusista; szatniarz we śnie), Wiktor Zborowski (aktor we śnie), Jerzy Bończak (szef mafii we śnie), Cezary Pazura (Wielki Wódz we śnie), Anna Gornostaj (druhna we śnie), Paweł Tucholski (śpiewak we śnie), Krzysztof Janczak („Gruby” na wsi nawołujący do strajku we śnie), Janusz Leśniewski (urzędnik USC we śnie), Wojciech Skibiński (działacz Ligi Kobiet we śnie), Eugeniusz Karczewski (Mazur we śnie), Małgorzata Kożuchowska (harcerka we śnie)
Reżyseria: Waldemar Szarek
Scenariusz: Jacek Janczarski, Waldemar Szarek
Zdjęcia: Włodzimierz Głodek
Scenografia: Robert Czesak, Kamil Kuc
Dźwięk: Piotr Knop
Montaż: Barbara Fronc
Muzyka: Krzesimir Dębski
Kierownictwo produkcji: Kazimierz Rozwałka
Film fabularny
Produkcja: Polska
Rok produkcji: 1993
Premiera: 1993. 08. 27
Gatunek: Komedia, Film polityczny
Czas: 100 min.
oglądaj na Cda.pl
Treść:
Anna, reżyser represjonowana w czasie stanu wojennego, po latach wraca do kraju. Na zlecenie telewizji rozpoczyna realizację filmu o działaczach podziemia. Przy okazji próbuje ustalić, co stało się z Markiem Mirkutem, przypadkowo poznanym chłopakiem, przez którego została zmuszona do emigracji. Okazuje się, że opozycja też miała grzechy na sumieniu, a jej „bohaterowie” nie są świętoszkami bez skazy. Po Człowieku z marmuru i Człowieku z żelaza A. Wajdy, musiał przyjść czas na „Człowieka z…”. Film Konrada Szołajskiego kpi z mentalności ukształtowanej przez solidarnościowy i opozycyjny etos. Po premierze krytycy zarzucali reżyserowi, że szarga świętości narodowe i schlebia tanim gustom. Inni twierdzili, że jest to nieuniknione w obliczu upadku autorytetów i kryzysu wartości. Człowiek z… próbuje właśnie udzielić odpowiedzi na pytanie, jaki jest współczesny polski bohater, a przy okazji, wedle słów reżysera, „jest testem na poczucie humoru”.
Występują:
Agata Kulesza (reżyser Ania, autorka filmu „Podziemna miłość”), Sławomir Pacek (Marek Mikrut vel Marianna), Ewa Gawryluk (Maria Stasińska vel Marian), Cezary Pazura (Bolek Rylski, przyjaciel Mikruta), Kazimierz Kaczor (Buras, dyrektor w tv), Krystyna Feldman (archiwistka MSW), Krzysztof Tyniec (oficer UOP, wcześniej SB), Marek Kondrat (Jan Walasiak, dyrektor w tv, były porucznik SB), Artur Barciś (Machała, producent filmu „Podziemna miłość”, były oficer SB, współpracownik Walasiaka), Marian Opania (Wityński, były działacz opozycyjny), Krzysztof Kowalewski (pułkownik, komendant szpitala), Andrzej Fedorowicz (SB-ek ze złamaną nogą), Adam Ferency (rzeźbiarz Pazdura, były strażnik więzienny), Wiesław Drzewicz (ojciec Ani), Jerzy Bończak (Duchowicz, scenarzysta filmu „Podziemna miłość”), Zbigniew Buczkowski (komendant więzienia)
Reżyseria: Konrad Szołajski
Scenariusz: Jarosław Lindenberg, Konrad Szołajski
Zdjęcia: Włodzimierz Głodek
Scenografia: Jerzy Sajko
Dźwięk: Piotr Knop
Montaż: Barbara Fronc
Muzyka: Krzesimir Dębski
Kierownictwo produkcji: Kazimierz Rozwałka